• spooky2092@lemmy.blahaj.zone
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    5
    ·
    edit-2
    1 day ago

    Good question, but I’ll admit I’ve not actually run the exact figures. I’m actually doing this for health reasons rather than monetary, since one of my partners is allergic tio life.

    But to your question,I might have spent the cost of 1.5 large boxes of laundry detergent ($30) for the 4 items that go into it (Baking soda,Epson salt,washing soda,sea salt), but given the fact I can buy in bulk, I wouldn’t be surprised if it ends up being cheaper. In the last 6mo I’ve made the laundry soap twice and haven’t put a huge dent in my ingredient stock. I wouldn’t be surprised to find I get more than 200 washes out of the base ingredients, which would definitely be more economical than the premade stuff.